wtorek, 15 września 2015

Aktywny wypoczynek

... a tak na prawdę odpoczynek - w czasie zawodów.

Podczas wyścigu Rowerem na Śnieżkę na zjeździe asfaltowym mijałem osoby, które ten kawałek jechały bez trzymanki i dały "odpocząć" nogom. I dosyć często się to widzi na innych zawodach. Wygląda to mniej więcej tak:


No może nie dokładnie tak, ale chyba załapaliście o co chodzi.

Cały problem w tym, że jest to głupi, bardzo zły sposób na odpoczynek.
Gorsze jest chyba tylko zejście z roweru i położenie się na pobliskiej polance w chłodzącym deszczyku. O ile nie jesteś małolatem starającym się zaimponować koleżance małolacie, dużo lepsze jest przybranie aerodynamicznej pozycji i lekkie pedałowanie.

Dlaczego?
  1. W wyniku pracy mięśni produkowane są jony wodoru, które obniżając pH powodują uczucie zmęczenia i pogorszenie pracy mięśni. Cząsteczki te usuwane są wraz z przepływającą krwią. Wniosek: im większy przepływ krwi, tym więcej/szybciej usunięty zostanie wodór i tym szybciej mięśnie odpoczną.

    Co zrobić, żeby zwiększyć przepływ krwi? Skurczać mięśnie, bo wtedy organizm poszerza naczynia krwionośne dochodzące do pracujących włókien. Czyli w przypadku jazdy na rowerze sprowadza się to do pedałowania.

    Dlatego też po zawodach zaleca się lekką przejażdżkę, czy rozbieganie.

  2. Poza tym warto zadbać o to, żeby mimo wolniejszego tempa stracić jak najmniej czasu. Dlatego warto przybrać aerodynamiczną pozycję. Odpowiednie ułożenie sylwetki ma największy wpływ na rozwijaną prędkość (pomijając oczywiście kwestie generowania mocy). (bib. 3)

Każdy musi odpocząć w czasie zawodów. Skoro podnosimy swoją efektywność wysiłku, to zadbajmy też o efektywny odpoczynek!

Bibliografia:

  1. Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego, Jan Górski
  2. http://ar.pl/artykuly/kwas-mlekowy-i-mleczan/
  3. http://mathmed.blox.pl/2011/02/Cz-5-Czynniki-wplywajace-na-efektywnosc-jazdy-na.html

1 komentarz:

  1. Ciekawe wskazówki, zapewne będa przydatne dla każdego kto lubi jeżdzic rowerem w maratonach.

    OdpowiedzUsuń